Asgari Ücret ve Dolap Beygiri

Asgari Ücret ve Dolap Beygiri

Eskiden bazı köylerde su kuyusundan su çıkartmak için kullanılan dolaplar vardı.

Bu dolaplarda; sürekli dolap etrafında dönen dolap beygirinin az önüne bir tutam ot konur ve beygir bu ota yetişebilmek için sabahtan akşama dönerken bu arada kuyudan da su alınırdı.

Bu beygirler günde 50 Km değil, 100 Km de yürüse, kendisinden 10 -20 cm uzaklıktaki ota yetişememektedir.

Çünkü sistem; “beygirin sürekli dönüp suyu çıkartması için” öyle kurulmuştur.

Nitekim bu dolap beygirleri sabahtan akşama kadar dönmekte ve çalışmaları ile “bu sistemi kuran köylülere” hiz­met etmekteydi.

Önceden bazı köylerde bulunan bu dolap beygirlerinin yerine günümüzde zamanın ve şartların değişmesiyle “beygir yerine insanlar” koşulmakta ve artık bir tutam ot değil “asgari ücret” ve her gün değişen “yeni tüketim maddeleri” ve “umut paketleri” konmaktadır.

Modern dünyanın, böylesine modern dolap­ları, sömürü çarklarına bağlı olmakta ve sabahtan akşama gerekirse sabahtan gece yarılarına kadar her gün döndürülmekte­dir.

Bir asgari ücret uğruna sömürü çarkları her gün dönmekte, her gün döndürülmektedir.

Fakat ne gariptir ki dünyadaki sömürü çarklarını, sömürenler değil bizzat sömürülenler çevirmektedir.

İnsanları böylesine bir esarete mahkûm eden şeytan ve dostları, dünya sevgisini değişik propagandalar ile canlı tutmakta ve bu sevginin gölgesinde cahili hedeflere yönelt­tikleri kitleleri istedikleri gibi kullanmaktadırlar.

İnsanların bütün vakitlerini dolduran şeytan ve dostları onların böylece düşünmelerine engel olmakta, insanları yarı aç bırakarak sürekli midelerini düşünmelerini sağlamaktadırlar.

İşin tuhaf tarafı büyük çoğunluk “beterin daha beteri var” diyerek sömürüldüklerini hesaba katmadan asgari ücrete mahkûm edildikleri, emeğinin karşılığını alamadıkları halde Allah’a şükretmekte, patronlar servetlerine servet katarken kendileri yarı aç yaşamaya devam etmektedirler.

Dedik ya sömürülenler olmasa sömürenlerde olmayacaktır.

Öyle ise en az “sömürenler” kadar “sömürülen ve bu duruma razı olanlar da” bu gidişatta suçludurlar.

Alıntıdır


Tags:

 
 
 

Bir cevap yazın