Türkiye’de Halk Nasıl Koyun Sürüsü Haline Getiriliyor Biliyor musunuz?

Türkiye’de Halk Nasıl Koyun Sürüsü Haline Getiriliyor Biliyor musunuz?

Prof. Dr. Canan Karatay’dan sağlığımızı, anatomik ve toplumsal yapımızı yakından ilgilendiren çok çok önemli açıklamalar geldi.

Bu açıklamaları yapan herhangi birisi değil. Mesleğinde kariyerinin zirvesine çıkmış, halk sağlığını çok önemseyen ve hepimizin yakından tanıdığı bir uzman bir Profesör Canan hoca..

Onun aşağıdaki açıklamalarını okuyunca göreceksiniz ki bir Toplumun sağlığı ile Devlet siyaseti arasında doğru orantılı bir alaka var.

Şayet bir Devlet gerçekten tüm samimiyeti ile halkının sağlığına önem verir ve bu konuda gereken tedbirleri en güzel şekilde alırsa, Toplumu, onun sağlık ve sosyal yapısını bozmak isteyen şeytanın dostlarına asla fırsat vermez.

Tabii ki bunun olabilmesi için de Hz. Ömer (ra) gibi Allah’tan çok çok korkan, Allah’ın rızasını kazanmak için Kur’an ve Sünnette ifadesini bulan tüm hükümlere harfiyen riayet eden, onları tatbik eden Adil bir devlete ve Devlet adamlarına ihtiyaç var.

Bu günkü Siyasi konjonktür ve Demokratik Laik Devlet sistemi içerisinde ise bu asla mümkün değildir.

Çünkü mevcut müesses nizam Dini devletten ve toplumdan uzaklaştırmış, Din ayrı Devlet ayrı demiş bir nizamdır.

Başta Amerika ve Avrupa’daki “Dünya Kimyasal ve İlaç Piyasası” nı ellerinde tutan Kimyasal Sanayicileri olmak üzere günümüz sağlık sektörü, Halkı ve Halk sağlığını kendi menfaatlerini, sermayelerini arttırmanın bir Sağmal İneği olarak görmekteler.

Özellikle Un fabrikalarında kullanılan ve buğdayla harman edilen birçok kimyasallar halk sağlığını mahvetmekte.

İşte bu zalim ve zorbalara “Dur” diyebilecek tek siyasi varlık “İslam’ı tatbik eden, Allah’tan hakkıyla korkan Devlet adamları ve İslami bir Devlettir.”

Rabbim bir an evvel hasretle yolunu gözlediğimiz o devleti ve Hz. Ömer (ra) gibi adil yöneticileri bize nasip etsin. Amin

İşte aşağıdaki yazıda Canan Karatay hoca bu kimyasallara ve Gluten’e çok çok dikkat çekmekte ve bizleri uyarmaktadır. Şüphesiz ki bunları dikkate alanlar kazanan olacaktır.

Tadımlık da olsa Gluten hakkında size şu bilgiyi vermek istiyorum.

Gluten nedir?

Glüten, Arpa, Buğday, Çavdar, Yulaf gibi birçok tahılda bulunan bir protein çeşididir. Gluten’deki iki ana protein GLUTENİN  ve GLİADİN’ dir. İşte bu Gliadin vücudumuzda oluşan OLUMSUZ birçok sağlık etkilerinden sorumludur.

GLUTEN; Ekmek gibi buğday içeren gıdaların mayalanmasında önemli bir rol oynayan, Hamurun ağsı yapısını oluşturan, tutkal benzeri bir kıvama sahip olan, Hamurun elastik olmasını ve piştiğinde de Ekmeğin kabarmasını, güzel görünmesini sağlayan bir proteindir.

Glüten hassasiyeti bulunan kişiler bu proteinin bulunduğu yiyecekleri kolay kolay sindiremez ve bu durum zamanla onun ince bağırsaklarında sorunlara yol açar.

Gluten’e bağlı oluşan ve aşağıda Canan Karatay hocanın söz konusu ettiği birçok hastalığın tedavisi için herhangi bir ilaç mevcut değildir. En iyi tedavi ömür boyu Glütensiz ve düzenli beslenmedir.

Gelin şimdi Canan Karatay hoca ne demiş birlikte okuyalım.

Kardeşiniz Bekir Yetginbal

Her türlü hastalığın sebebinin Gluten olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, "20 türlü hastalığa neden oluyor, bu bilimsel olarak gösterilmiştir. Çünkü vücuda girdiği zaman dost bakterileri öldürüyor, bağımlılık yapıyor, sizi 'Bir koyun' haline getiriyor" dedi.

Gluten’in neden olduğu 20 hastalığı tek tek açıklayan Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay,

"Bunlar; ALS, Dikkat dağınıklığı, Otizm, Diyabet, Osteopeni, Beyin bulanıklığı, Kanser, Sık sık hastalanma, Süt ürünlerinde entolarans, Büyüme geriliği, Depresyon, Mide ve bağırsak gazı, Kısırlık, Migren, Sık sık düşük yapma, Alzheimer, Sık acıkma, Parkinson, Burun tıkanıklığıdır" diye konuştu.

Ekmek ve Unların büyük bir tuzak olduğuna dikkat çeken Karatay,

"Modern buğdaydan ve kuru Mayayla yapılan bir ekmek zararlıdır. Modern buğday cüce buğdaydır, hibrittir. Hibrit olduğu için onun içinde Gluten çok fazladır. İşte o Gluten her türlü hastalığın sebebidir" ifadelerini kullandı.

Gluten’in mikrobiyom dengeyi alt üst ettiğini belirten Karatay,

"Çünkü Gluten vücuda girdiği zaman bağırsaklardaki dost bakterileri öldürüyor. Mikrobiyom dediğimiz dengeyi alt üst ediyor, ondan sonra hastalıklar başlıyor,

O yüzden lütfen Ekmek yemeyin diyoruz. Çünkü Türkiye'de çok fazla Ekmek ve Unlu mamüller tüketiliyor" dedi.

'BROMÜR 2B KANSEROJENDİR'

Karatay, fabrikalardan gelen Unlarda kimyasallar olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Gluten beyinde bağımlılık ve bulanıklık yapıyor, ikincisi Fabrikalardan gelen unlarda çok kimyasallar var.

Bunlardan en önemlisi de Bromür’dir ve bu vücuda girdiği zaman İyottun kullanılmasını engeller ve bütün kanserlerin sebebidir.

Bromür, Kansorejen bir madde olarak kabul edilmiştir. 2B Kanserojendir. Özellikle hormon yapan organlarımızda İyoda çok ihtiyaç vardır, işte Bromür bunu engelliyor.

Haşimato hastalığı, Tiroitte nodüllerin oluşması, Pankreasın, Prostatın, Bağırsaklarımızdaki hücrelerin bozuk olması Bromüre bağlı iyot eksikliğindendir."

Karatay, "Gluten, beyne gittiği zaman bağımlılık yapıyor ve Düşünmeyi, Muhakeme yapmayı, Sorgulamayı önlüyor sizi adeta bir 'Koyun' haline getiriyor.

Koyun nedir? Güdülen bir hayvandır.

Düşünmez, Sorgulamaz Ne dersen onu yapar. O halde ne oluyoruz? Hepimiz koyun olduğumuz zaman uzaktan bir kumandayla her türlü yönlendiriliyoruz" ifadelerini kullandı.

Gluten’in özellikle tahıllarda çok olduğunu söyleyen Karatay,

"Onun için 'Tahıl Beyin' diyoruz. Ayrıca buğdaydaki Lektin çok önemli. Bağırsakları bozuyor, Bağırsakların bozulması beyni de etkiliyor.

Depresyon ve Aksiyete sebebi işte bu. Gluten her türlü tahılda var, Unda var onun için lütfen ekmek yemeyin diyorum" dedi.  (23.12.2018)

Kaynak https://tr.sputniknews.com/yasam/201812231036764048-canan-karatay-gluten-hastalik/                        

BİR NOT:

Canan Karatay hocanın yukarıda söz konusu ettiği Bromür; Br kimyasal formülü ile gösterilen bir maddedir, özellikle unda ve ekmekte nem tutucu olarak kullanılmaktadır.

Amerika, İngiltere gibi birçok ülkede kullanımı kesinlikle yasaktır. Maalesef ülkemizde henüz yasaklanmamıştır.

Canan Karatay hoca, TV deki bir sabah programında bu konu ile alakalı olarak;

Fırıncılar sürekli bana kızıyor. O zaman onlarda doğal ekmek yapsınlar. Ekmeğe zehir katmasınlar. Tohumlar hep GDO’lu. Durum böyleyken ekmek nasıl sağlıklı olabiliyor?

Böyle olunca ben ekmeği her zaman kötüleyeceğim. Fırıncılar bana kızmasın. Ekmekteki tüm katkı maddelerini kaldırsınlar. Doğal GDO’suz buğday kullansınlar ki bende bir şey söylemeyeceğim sözlerine yer verdi.


Tags:

 
 
 

Bir Cevap Yazın