Bir Babanın Yeni Evlenen Kızına Nasihati

Bir Babanın Yeni Evlenen Kızına Nasihati

Yazan Ahmed Kılıçkaya

Âlemlerin Rabbi olan Allah’a Hamdolsun ve Resullerin Efendisine, Onun Âline, Ashabına ve onlara iyilikle tabi olanlara Ahiret Günü’ne kadar, Salât ve Selam olsun…

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerine olsun,

Canım kızım!

Evlilik; insanın yaşantısında hem dünya hayatı hem de ahiret hayatı açısından çok mühim bir dönüm noktasıdır. Önemini ve sorumluluğunu iyi anlar ve değerlendirirsen bu dönüm noktası iki cihan saadetine vesile olur.

Aksi halde insan ve cin şeytanlarının vesveselerine ve heva-hevese uyarsan çok kötü bir tecrübe olur.

Bu nedenle dünya ve ahiret saadetinizi düşündüğüm ve Allah’tan dilediğim için, dikkate alıp hayatında uygularsan çok yararını göreceğin bir nasihatta bulunmak istedim. Allah hayırlara vesile kılsın.

Kalbin mutmain olmadığı yani huzurla dolmadığı bir hayat asla tayyib/güzel, hoş, mutlu bir hayat olmaz. Kalbin mutmain olması ise ancak Allah’ın zikri ile olur. Yani Allah’ın hükümlerince hareket etmekle, Allah’ın rızasını kazandıracak davranışlar sergilemekle olur.

الَّذِينَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ

İman edenler ve gönülleri Allah’ın zikriyle (risaleti ile) mutmain olanlar (sükûnete erenler)dir. Dikkat ediniz! Ki, kalpler ancak Allah’ın zikri ile mutmain olur (huzur bulur). (er-Ra’d 28-29)

مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ

Erkek veya kadın, mü’min olarak kim salih amel işlerse, Elbette Biz (Allah), onu mutlaka tayyib (güzel) bir hayatla yaşatırız. Ve mükâfatlarını elbette yapmakta olduklarının en güzeli ile veririz. (en-Nahl 97)

وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكاً وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَى

Kim Benim zikrimden (risaletimden) yüz çevirirse şüphesiz onun sıkıntılı bir hayatı olacak ve Biz onu Kıyamet günü kör olarak haşredeceğiz. (Tâ-Hâ 124)

– Evlilik yaşamında Allah’ın sana yüklediği asli yükümlülük; eşin için huzur ve neşe kaynağı olmandır. Kendi huzurun ve neşeni eşinin huzur ve neşesinde aramandır.

• Sen eşine tâbi ol. Onun sana tâbi olmasını bekleme!

• Eşine ve içinde yaşadığın evin halkına daima hüsnü zanda bulun. Suizanda değil!

• Eşine, içinde yaşadığın ev halkına güler yüzlü, edepli, hayâlı, iffetli, saygılı davran.

• Eşine karşı hem sevgili hem de saygılı ol! Zira o Allah’ın verdiği konum gereği senin büyüğündür!

• Eşini kendin ile anne-babası arasında bir seçim yapmaya asla zorlama. Aksi halde eşini anne babasına karşı asi olmaya zorlayan şeytanın askeri konumuna düşersin. Allah korusun o ne kötü bir konumdur!

• Allah’ın koyduğu yasa, kanun gereği sen asla eşin için anne-babasından daha mühim ve öncelikli olamazsın. Sakın Allah’ın yasasını çiğnemeye kalkma!

• Evlendikten sonra senin kendi anne-babana karşı maddî bir sorumluluğun yoktur! Onlara karşı ancak hayır duada bulunmakla yükümlüsün, başka değil. Anne babanın maddî vaziyeti çok zor olsa da, eşinin maddî vaziyeti çok iyi olsa da eşini anne-babana yardım etmeye zorlayamazsın.

• Bil ki, eşinin kazancı ve malı senin malın değildir! Sen onun malını korumakla yükümlüsün, onda tasarruf hakkına sahip değilsin. Ancak eşin maruf ölçüde senin nafakanı temin etmekle yükümlüdür. Bu senin onun malına ortak olman anlamına gelmez.

• Eşine karşı isteklerini çoğaltma! Sık sık anne-babamlara gidelim diye onu sıkıştırma! Eşya, yiyecek ve giyeceklerde şunu al, bunu al diye yerli-yersiz, zorunlu olmayan isteklerle eşini sıkboğaz etme!

• Bil ki, saadet ne parayla, ne pulla, ne eşya ile, ne giyecek ile, ne de yiyecek iledir!

• Hayata zevk merkezli bakma! Dünya sevgisinden sakın. Allahu Teâlâ’nın şu sözüne kulak ver;

بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا وَالاخِرَةُ خَيْرٌ وَأَبْقَ

Fakat siz dünya hayatını tercih ediyorsunuz. Oysa ahiret, daha hayırlı ve daha bakidir. (el-A’la 16-17)

Resulullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem efendimiz de şöyle buyuruyor;

الْكَيِّسُ مَنْ دَانَ نَفْسَهُ وَعَمِلَ لِمَا بَعْدَ الْمَوْتِ والْعَاجِزُ مَنْ أَتْبَعَ نَفْسَهُ هَوَاهَا وَتَمَنَّى عَلَى اللَّهِ

“Zeki olan kimse, nefsine tabi olmadan ölümden sonrası için çalışandır. Aciz kimse ise nefsine tabi olup Allah’a minnet edendir.”
الدُّنْيَا دَارُ مَنْ لا دَارَ لَهُ وَمَالُ مَنْ لا مَالَ لَهُ وَلَهَا يَجْمَعُ مَنْ لا عَقْلَ لَهُ

“Dünya, yurdu olmayanın yurdu, malı olmayanın malıdır. Ancak aklı olmayan kimse dünya için toplar.”
• Kibirden de Allah’a sığın. Yani ben merkezli/bencil/kendisini beğenmişlik gösteriş düşkünü olmaktan Allah’a sığın!

• Şeytan dünya süslerine dikkatini çektiği zaman ahireti hatırla, cennet nimetlerini hatırla.

• Dünyada bazı sıkıntılarla karşılaştığın zaman da ahireti hatırla cehennem azaplarını hatırla! Unutma ki dünyada hiçbir sıkıntı sürekli değildir. Zorlukla birlikte bir kolaylık daima vardır. Sıkıntılar imtihan içindir. Zor vaziyetlerde sadece Allah’a sığın. O’ndan yardım dile. Allah sabredenlerle beraberdir!

• Eşine karşı içtenlikle iyi davran. İyi davranışının karşılığını bekleme saplantısına kapılma. Asık suratlı olma, Ona karşı yüksek sesle konuşma, Ona karşı asla saygısız, edepsiz, aşağılayıcı hitaplarda bulunma!

• Eşini yönetmeye kalkma. Unutma o senin efendindir. Hâkim olan odur. Allah’ın yasası, kanunu da budur. Sakın bu kanunu değiştirmeye kalkma!

Canım kızım!

• Evlilik hayatı müşterektir. Fakat bu senin eşinle aynı derecede söz ve karar sahibi olman mânâsına gelmez.
Senin sorumluluk alanın farklıdır. Onun sorumluluk alanı farklıdır.
Evlilik yaşamında karar veren eşindir. Sen değil! Senin eşinin kararını veto etme hakkın yoktur.
Eşinin senin onayını alma zorunluluğu da yoktur. O maruf ile amel etme gereği senin görüşünü sorabilir. Ancak sana uymak ve seni ikna etmek zorunda değildir.
Onun için öylesi bir beklenti içine girme! Allah’a isyan olmayan her hususta eşine uy!
Bunun böyle olması Allah’ın emri gereğidir.

• Eşin nereye giderse sen ona tâbi ol! Ben orada yaşamam, ben oraya gitmem deme! Aksi halde şeytanın dümen suyuna girmiş olursun.

• Asli vazifen; eşine karşı huzur ve neşe kaynağı olmandır. Çocuklarının mürebbiyesi olmandır. İçinde yaşadığın evin çeki düzen ve temizliğidir.
İçinde yaşadığın ev halkının hepsine karşı iyi davranmandır. Büyüklere saygı küçüklere sevgi göstermendir. Onlara kötü davranarak eşini hoşnut kılamazsın.
Dolayısıyla asli vazifeni yapmış olamazsın! Bu Allah’ın hükmünün gereğidir. Allah’ın hükmüne içinde bir sıkıntı duymadan tam teslimiyetle teslim ol ki, huzur bulasın!

• Senin evin eşinin yaşadığı yerdir. O anne-babası ile birlikte ise senin evin orasıdır. Onun için orada eğreti gibi olma. Ayrı evim olsun düşüncesi şeytandandır. Şeytana uyma! Aksi halde huzurun kaçar. Yaşamın sıkıntılı olur. Böylesi arzular aklına düşerse cennetteki Allah’ın vaad ettiği ‘güzel evleri’ düşün! Şeytana uyma!

وَعَدَ اللّهُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَمَسَاكِنَ طَيِّبَةً فِي جَنَّاتِ عَدْنٍ وَرِضْوَانٌ مِّنَ اللّهِ أَكْبَرُ ذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ

Allah, mü’min erkeklere ve mü’min kadınlara içinde ebedî kalmak üzere altından ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde zarif meskenler(evler)vaat etti. Allah’ın rızası ise hepsinden büyüktür. İşte büyük kurtuluş da budur. (et-Tevbe 72)

• Tüm işlerini ihsan ile yap! Yani özveri ile, özen ile en iyi şekilde yap! Allah ihsan ile amel eden kullarını sever!

• Allah nasip ederse çocuklarını güzel ahlak ile yetiştir. Zira dünyada en hayırlı kazanç hayırlı eş ve hayırlı evlattır. Bu hususta Allah’tan yardım dile! Sen eşine hayırlı eş olmaya çalış ki Allah da eşini sana hayırlı eş kılsın!

• Az ile yetinmeyi ahlak edin! Kanaatkâr ol. Tamahkâr olanlar asla huzur bulamazlar!
‘En büyük zenginlik kanaatkârlıktır’ diyen boşuna dememiştir.

• İktisâdî düşünce ile hareket et! Yani daima ihtiyaçlar ile imkânlar arasındaki dengeyi gözet! Bu ahlakın olsun. İsraf haramdır, savurgan olma! Dengeyi gözet!

• Beş vakit namazını kıl. Orucunu tut. Eşine ihsan ile itaat et. Namusunu/iffetini koru! Hem dünyada huzurlu/güzel bir yaşamın olsun! Hem de ahirette Allah’ın vaad ettiği Adn cennetlerine giresin!

Canım kızım!
Yolun açık olsun! Bahtın açık olsun! Allah dünyada insan ve cin şeytanlarının şerrinden, ahirette de cehennem azabından korusun. Bu nasihatlerimi inşaAllah dikkate alırsın iki cihan saadetine erişirsin. Evliliğin hayırlı olsun!

Allah’a emanet ol! Canım kızım! Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi üzerine olsun!

Hayırlı haberlerini ve dualarını bekleyen baban.
________
Bacılarım
Görüldüğü üzere cennette girmek için elimizde büyük bir imkân var. Eşlerimize Rabbimizin istediği gibi itaat edersek Allah Subhanehu ve Teâlâ cennetindeki kapıları bize açacaktır İnşaAllah..

Rabbim bütün Müslüman kadınları cehennemde en çok yanacak olan kadınlardan eylemesin. Amin Ve’l Hamdulillahi Rabbil Âlemin


Tags:

 
 
 

Bir Cevap Yazın